Nezabúdajte na poistenie garáže

Zaobstarať si garáž je veľmi dôležitý krok. Zaistíte tak ochranu svojmu vozidlu pred lupičmi, nepriazňou počasia. Garáž
sa rozhodne oplatí, pretože vám vydrží dlhé roky a dá sa navyše použiť nielen pre zaparkovanie vozidla, ale aj pre rad
ďalších účelov. Mali by ste si ale garáž tiež poistiť. Uvidíte, že sa to môže hodiť.

Rozumné rozhodnutie neodkladajte

Svoj rodinný dom si určite poistíte. Čo keby vás navštívili nepozvaní hostia v podobe zlodejov? Alebo prišla živelná pohroma v podobe veľkej vody. V takom prípade sa poistka domu rozhodne oplatí. Keď prídete o veľkú časť svojho majetku, uvidíte, že peniaze z poistky pomôžu k novému reštartu života. Tak prečo nepoistiť napríklad aj betónové garáže? Rozhodne je to rozumné rozhodnutie, ktoré by ste nemali odkladať na neurčito. Lepšie je mať určitú istotu.

Dostanete finančnú náhradu

V okamihu, keď aj vaša betónová garáž bude poistená a príde napríklad veľká voda, ak žijete blízko rieky, dostanete potom z poistky finančné vyrovnanie. Ako ale vlastne garáž poistiť, aby to pre vás bolo výhodné, oplatilo sa vám to? Predovšetkým je možné zvoliť poistku garáže samotnej ako stavby. Ďalej sa samozrejme dajú poistiť aj veci vo vnútri garáže – čiže automobil samotný a aj uložené veci. Garáž vám totiž môže slúžiť aj ako skladisko napríklad náhradných dielov k vášmu vozidlu, ktoré sú tiež veľmi cenné a ich prípadná strata by pre vás znamenala veľkú škodu.

Všetko naraz nejde

Aj keď máte prefabrikovanou betónovú garáž z jedného kusu je vhodné ju poistiť. Rad poisťovní má aj komplexné poistky vzťahujúce sa ako na nehnuteľnosť aj na veci v nej. Avšak poistky zahŕňajúce súčasne budovu, garáže, motorové vozidlo,  prípadne v garáži uložené veci, na trhu bohužiaľ nenájdete. To je potom nutné poistiť zvlášť. Teda zvlášť garáž a veci v nej a zvlášť auto.

Prípady poistenia garáže:

  • Garáž vstavaná v pôdoryse obytnej budovy alebo rekreačnej budovy – poisťuje sa ako súčasť obytnej budovy alebo chaty
  • Garážové státie v bytovom dome – poisťuje sa ako príslušenstvo bytu.
  • Garáž je samostatne stojaca vedľajšia budova na rovnakej adrese ako hlavná budova (dom alebo chata) – garáž sa pripoisťuje ako vedľajšia stavba v rámci poistnej zmluvy pre poistenie obytnej budovy. Niektoré poisťovne nevyžadujú uvádzať v poistnej zmluve vedľajšie stavby na pozemku (adrese) poisťovaného rodinného domu, napriek tomu sú vedľajšie stavby, vrátane garáže automaticky zahrnuté v poistnej zmluve.
  • Garáž je na inej adrese ako obytná budova (samostatne stojaca budova alebo ako súčasť radovej zástavby) – poisťuje sa samostatnou poistnou zmluvou alebo ako pripoistenie k poisteniu hlavnej obytnej budovy. Dôležité je jednoznačne určiť adresu garáže, a to najlepšie uvedením súpisného čísla alebo číslom parcely.

Poistenie vecí v garáži:

  • Hnuteľné veci v garáži je možné poistiť ako súčasť vecí v domácnosti. Motorové vozidlo je z poistenia vecí v garáži vylúčené, pretože je predmetom havarijného poistenia auta. Rovnako autosúčiastky a príslušenstvo motorového vozidla a náhradné pneumatiky väčšina poisťovní nekryje. V prípade, že je garáž samostatne stojaca, je potrebné ju riadne zabezpečiť proti vlámaniu. V opačnom prípade neodporúčame do garáže uskladňovať cenné veci alebo drahé športové potreby (lyže, drahé bicykle, atď.).

Ďalšie užitočné rady

Ako zvýšiť hodnotu svojho rodinného domu

Či sa už pripravujete bývať do svojho nového domu alebo ho predávate, resp. o ňom premýšľate ako o dlhodobejšej investícii, vždy  sa nájde niekoľko úprav, ktorými ho môžete vylepšiť. Z tých menej komplikovaných a ľahko uskutočniteľných vyťaží naozaj každý. Garáž dokáže zvýšiť hodnotu Vášho domu aj o 10%

čítať ďalej

Bezpečnosť v garáži!

Ak budujete garáž, mali by ste vedieť, že garáže sú samostatné požiarne úseky a pokiaľ je garáž priamo prepojená s interiérom domu, je nutné ju uzatvárať protipožiarnymi dverami. A ak susedí garáž s obytnými miestnosťami, nesmie byť priezvučnosť deliacich konštrukcií väčšia ako 53 dB.

čítať ďalej

Jednoduché rady ako sa postarať o garážovú bránu

Garážová brána vyžaduje určitú pravidelnú údržbu rovnako, ako všetky ostatné veci v našom živote. Napriek moderným materiálom a technológii výroby má brána komponenty, ktoré potrebujú občasný zásah pre lepšiu funkčnosť. O čo by sme sa mali starať v prípade garážovej brány?

čítať ďalej

Kontaktný formulár

Napíšte nám a my sa Vám čoskoro ozveme.